Tartalomjegyzék

2.6.2 Adatállományok mentése, visszaírása

Az ORACLE adatbázis megbízható minőségű hardver eszközökkel nagy biztonsággal üzemeltethető rendszert képez. E mellett mégis feltétlen szükséges adatok kimentésével foglalkozni. Géphiba, áramszünet stb. olyan vis majorokat eredményezhet, amikor nemcsak a feldolgozás lehetetlenül el, hanem az adatállomány is javíthatatlanul megsérül. A MegaORA rendszerben rendelkezésre állnak menülépések, illetve adatelérési lehetőségek, amelyek vagy a teljes adatbázist vagy egy-egy vállalat adatállományát átmásolják egy másik keménylemez területre, egy fájlba. A kimentett adatterületet a felhasználó - minimális szakismerettel- egyéb eszközre továbbíthatja, mágnesszalagra, CD/DVD-re vagy cserélhető keménylemezre stb. Az íly módon "kivett" adatok lehetővé teszik, hogy bármely hiba esetén a feldolgozás - esetleg új gépen - telepíthető legyen.

Adatmentési lehetőségek

A MegaORA használatának két formája van. Az egyik esetben a felhasználó saját szervert üzemeltet, az adatbázisban csak a saját adatai vannak. A felhasználónak ekkor a teljes adatbázis mentésével kell az adatokat biztonságba helyezni. Alapvető lehetőség, hogy naponta egy darab mentés rendelkezésre áll a Megastar által telepített rendszerműködés részeként. Minden nap az éjszaka folyamán 23-02 óra között történik egy mentés a kiszolgáló szerveren. (A telepítéskor beállított módon.) Ez a mentés az elkövetkező 24 órában a felhasználónak rendelkezésére áll, és bármely kezelő kliens gépéről is elérhető. http://megapp/megabackup.htm hivatkozással indítható a kiírása. Feltétlen ajánlott e kiírási lehetőséggel képzett mentési állományt heti-háromnapi rendszerességgel kimenteni a szerverekről CD/DVD/hordozható lemezre, stb. írni, és fizikailag is a szerverektől elkülönülő helyen tárolni. Ezek a mentések lehetővé teszik a szerverek és/vagy az adatbázis, stb. meghibásodása esetén, hogy esetleg újratelepített vagy fizikailag másik gépeken egy-két nap alatt rekonstruálható, folytatható legyen a feldolgozás. E mentés hiányában az adatbázis üzemeltető nem tud segíteni és felelősséget vállalni a feldolgozások folyamatosságáért.

A MegaORA használatának másik lehetősége az ASP szolgáltatás igénybe vétele. Ekkor a felhasználónak a saját vállalati feldolgozásait (egyenként) kell menteni. (Tehát nem a teljes adatbázist, amelyben esetleg több száz szervezet feldolgozása található, hanem csak az egyes feldolgozásokat lehet menteni. A vállalatonkénti mentés időigénye - az összes vállalatra vonatkoztatva - két-háromszoros nagyságrenddel nagyobb időt igényel, mint a teljes adatbázis mentése.) Az egyes vállalatok adatainak mentése és visszaírása az MA121-MA124 menülépésekkel végezhető. A megfelelő programkezelési dokumentáció részletesen leírja ezeket az eljárásokat. Itt röviden csak annyit jegyeznénk meg, hogy ezek a programok az ASP szolgáltatás részei, és a viszonylag kisebb vállalati adatállományokhoz használhatók.

Az ASP szolgáltatást biztosító szerverekről is készül teljes adatbázis mentés. A gép és egyéb - minden feldolgozást érintő - adatbázis hibák, adatvesztések kivédésére a szerverek üzemeltetője készíti ezeket a teljes adatbázis mentéseket. A teljes adatbázist hiba esetén az üzemeltetők teljes körűen helyre tudják állítani (Jogos kérdés, miért kell az ASP felhasználónak a saját vállalatait menteni, amikor az üzemeltető a teljes adatbázist napi-heti rendszerességgel menti. A teljes adatbázis mentés nem érzékeli, hogy az egyes feldolgozások milyen feldolgozási szinten voltak. Pl. egy szerver meghibásodás esetén a rendszer üzemeltetők által három nappal korábbi mentés visszaírása, azaz három nap munkájának elvesztése, bizonyos, hogy az utolsó három napon sok adatot feldolgozókat igen kellemetlenül érinti. Ha van mentésük az egyes vállalatok elveszett adatairól, akkor a pl. utolsó három nap módosítását tartalmazó adatokat vissza lehet írni.) További gyakorlati előnye az egyes vállalatok mentésének, hogy íly módon a feldolgozások adatai vállalatonként archiválhatók, és egy esetleges későbbi - pl. adóhatósági vizsgálat esetén - visszaírhatók.

Mentési stratégia

Az alábbi mentési stratégiát mind a saját szervert üzemeltetőknél a teljes adatbázis, mind az ASP feldolgozásoknál a vállalatonkénti mentésnél is alkalmazni kell. A feldolgozás biztonságát a minél több példányban meglévő, és több helyen - fizikailag is máshol - tárolt adatállományok biztosítják. A rendszeres, generációs elven készült mentések, ezek szervertől elkülönülő, távoli tárolása, stb. lehetővé teszi, hogy szinte bármely hiba esetén - géphiba, hálózati hiba, nem olvasható a CD/DVD, leég a gépterem, stb. - esetén néhány nap adatveszteséggel a feldolgozás bármikor helyreállítható.

A teljes adatbázis és/vagy az egyes vállalati adatok mentésére javasoljuk az alábbi un. generációs sémát. (Ennek lényege, hogy minimális ráfordítással nagy biztonságot érjünk el, ugyanis időnként kell a mentést futtatni, és az adathordozókat rendszerezve tárolni.)

Adatmentési séma

Minimum hetenként vagy háromnaponta kell menteni az adatokat másik és másik a géptől elkülönülő eszközre. Először az első CD/DVD-re, majd a második CD/DVD-re, harmadikra stb. Lényeges, hogy mindegyik mentést külön adathordozóra kell kiírni. (Elemi hiba, ha egy darab CD/DVD lemezen vagy mágnesszalagon van a mentés, mivel kapacitási szermpontól akár 9 db mentés is elfér egy CD/DVD-n. Viszont, ha ez az egy db CD/DVD lemez meghibásodik, akkor mind a 9 db mentésünk elvész.) Ha az eszköz felülírható, akkor a 9. után az elsőre, másodikra stb. kell a kiírást elvégezni. Az utolsó 9. alkalommal készített mentés adatai rendelkezésre állnak. A 9. után azért lehet, kell az 1.-re kiírni ismét, mivel az 1. sorszámú területre már nagyon régen írtuk ki az adatokat, azok már "elavultak", nem érdemes tovább tárolni.

Ehhez szükséges 9 adathordozó CD/DVD lemez, stb. -, ha 9 generációt mentünk. Ha a felhasználó ezt túlzottnak tartja, akkor csökkenthető a darab szám, de legalább 6 szükséges. Menteni olyan adatállományt kell, szabad, amelyen az „Adatállományok ellenőrzése” lefutott, azaz hibátlan adatokat kell menteni. Az adathordozókat a szervertől távoli tűz-, és betörésbiztos helyen kell tárolni.

Mentett adatok visszaírása

A teljes adatbázis mentésének visszaírása - az adatbázis újraépítése - nem felhasználói feladat. Ez rendszergazdai feladat, csak a Megastar MegaORA felügyelet végezheti el.

Az egyes vállalati adatok visszaírását - lásd MA123, MA124 menülépést - a felhasználó a saját munkaállomásán is elvégezheti. Sőt az ASP lehetőségek biztosítják, hogy a felhasználó új feldolgozás létrehozásával pl. egy vállalat adatainak az előző évi állapotát is beírja a feldolgozásba. (Természetesen a beírt tételek után díjat kell fizetni.)

Befejezésül összegezve a fentieket! Mindig legyen több - a géptől elkülönülő eszközön, CD-n, cserélhető disc-en is - mentés az adatokról, lehetőleg a szerverektől külön tárolva. A MegaORA felügyelet sem felelősséget vállalni nem tud, sem segíteni nem tud gép vagy egyéb hibából eredő adatvesztés esetén - ha nincs használható mentés az adatokról. A mentések elmulasztása vagy hibás, nem ellenőrzött adatok mentése olyan súlyos kezelési hiba, amely a MEGASTAR programokra vállalt garanciális kötelezettséget megszünteti.

Az ellenőrzések és mentések megtörténtét, a megfelelő menülépések futásának megtörténtét a „Feldolgozási napló”-ból ellenőrizni lehet.