Tartalomjegyzék      Általános dokumentáció

MA.3.1. Kezelők, szerepkörök és jogosultságok megadása

 

A kezelő nevet és szerepköröket a felhasználói csoporthoz kell/lehet megadni.
A szerepkör leírja, hogy a szerepkörhöz tartozó kezelők milyen jogosultságokkal rendelkeznek.
A kezelők megadásához előfeltétel a szerepkörbe sorolás lehetősége, azaz a kezelő bevitelével meg kell adni azt, hogy az adott kezelő mely szerepkörhöz tartozik. Ezért az első lépés az adott feldolgozási csoporthoz szerepkörök létrehozása.
A szerepkör törzs rátekintőn kell kiválasztani a szerepkör törzs tranzakciót: Újbelépő, Módosítás, Törlés.

tn_ma31_1.jpg (32410 bytes)

További módosítási lehetőség a Menüpont jogosultságok gombbal érhető el. A korábban bevitt szerepkörhöz tartozó menüpontokkal leírt, használatra engedélyezett, vagy tiltott menülépések jegyzékét lehet iss módosítani.

A kijelölt szerepkör bevitelét, módosítását lehet az alábbi képernyőn elvégezni:

ma31_2.jpg (87822 bytes)

Alap beállítások

Megnevezés: A szerepkör rövid nevét lehet megadni.
Tiltó/Engedő mód: Lehet tiltó jellegű, vagy engedő jellegű. Itt adjuk meg, hogy a következő menüpont jogosítások képernyőn felsorolt menülépéseket tiltjuk vagy engedjük a kezelő számára.
Leírás: Csak szöveg mező, itt emlékeztető, összefoglaló leírást vihet be a rendszer adminisztrátor.

Terület kódok

Az alábbi képernyőn lehet leírni - ha használunk - terület kódot, az egyes alrendszereknél az egyes kezelő mely terület kóddal lép be.

ma31_3.jpg (98407 bytes)

Jogosultsági csoportkód: Egy olyan feldolgozásban, ahol a feldolgozási munka több területre oszlik meg, szükség lehet az adatok területi hovatartozásának megjelölésére. A jogosultsági csoportkód egy hierarchikus struktúrát ír le, ahol a kód hosszától függ az adott elérhető terület tartománya. Pl. ha a jogosultsági csoportkód értéke "5", akkor a szerepkör hozzáférést biztosít "500"-"599"-ig terjedő tartományra. Amennyiben a jogosultsági csoportkód üres marad, akkor az adatok teljes körű hozzáférése lehetséges.
Területkód: Ehhez a mezőhöz megadható, hogy az ebben a szerepkörben lévő kezelőknek a területkód használata Kötelező vagy Nem kötelező. Az a szerepkör, ahol a területkód kötelező, az ehhez tartozó kezelők csak az alrendszereknél megadott területkód szerinti tételekhez férhetnek hozzá, és az általuk rögzített adatok is ehhez a területhez kapcsolódnak. Ha a területkód Nem kötelező, akkor a kezelők egy adott tartományhoz vagy szélső esetben a teljes rendszerhez férhetnek hozzá. Pl. kötelező "522"-es területkód esetén kizárólag az "522"-es területhez tartozó adatok láthatók és írhatók. Ha a területkód pl. "500" vagy "5  ", akkor a kezelő a tartományon belül szabadon választhat. A területkód megadásához az MA34-es menüpontban elérhető területkód törzs adatok állnak rendelkezésre.
A jogosultsági csoportkódban megadott értéknek azonosnak kell lenni az F-területkódban megadott értékkel úgy, hogy a területkódban szereplő "0" karakterek helye a jogosultsági csoportkódban üres marad. Pl. ha az F-területkód "500", akkor a jogosultsági csoportkód "5".
F-E területkódok: itt adhatók meg az egyes alrendszerekhez az adott szerepkör - kezelői csoport - milyen területi kódot használhat - illetve kötelező használni. (Jelenleg az F-területkód használata kidolgozott.)

Tiltás/Engedélyezés menüpont jegyzék felsorolása készítése képernyő
A korábban megadott Tiltás jelleg vagy Engedélyezési jelleghez felsorolást lehet az alábbi képernyőn megadni.

MA31_4.JPG (206906 bytes)

Menüpont mezővel rátekintést kapunk a menüstruktúra állományra, itt kijelölve egy-egy menüpontot hozhatjuk fel a a menüpont jogosítások jegyzékből.

"A menüpont jogosítások tilt/enged" képernyőre menüpontokat adhatunk meg. A szerepkör tiltás/engedélyezés beállítástól függően az itt felsorolt menüpontok használata tiltva, illetve engedélyezve lesz. Amennyiben a menüstruktúra magasabb fokát állítjuk be, úgy az adott menü azonosító alá tartozó összes menüpontra vonatkozó lesz a beállítás. Pl. ha egy tiltó jellegű szerepkörhöz nem adunk meg egyetlen menüpontot sem, akkor az eredmény (semmi nincs tiltva), minden menüpont elérhető. Ha a fenti képernyőre az "M" menüpontot töltjük be, akkor az "M" menüpont alá tartozó összes almenü tiltva lesz. Fontos, hogy az engedő jellegű szerepköröknél legyenek engedélyezett menüpontok megadva! Ellenkező esetben a szerepkör egyetlen menüpont elérését sem engedélyezi.