AS107. Termékbesorolás törzs bevitele, módosítása
A feldolgozásban megjelenő termékek rendelet szerinti besorolásának megadására szolgál, melynek használata a statisztikai adatszolgáltatást és a számlázási előírások kielégítését biztosítja. Ezen a kódtörzsön keresztül kell megadni az ÁFA-ra vonatkozó hivatkozásokat is. Amennyiben Intrastat adatszolgáltatási kötelezettsége van a cégnek, úgy a kombinált nómenklaturát kell a Kód mezőbe írni majd.
Új bevitel esetén kinyílik a rögzítési képernyő, ahol kiválasztással kell megadni a besorolás jellegét, majd a besorolási kódot és a megnevezést, végül az ÁFA törzsre történő rányitással megadhatók a bejövő és kimenő számlákhoz kapcsolódó ÁFA kódok (jelenleg csak a kimenőt kezeli a rendszer) belföld, export és közösségi bontásban. Az alap kód kiválasztásával automatikusan megjelenik a hozzá kapcsolt ÁFA kód.
Besorolás jellege: A termékbesorolásnak megfelelően lehet ÉJ, EWC, KN, SZJ, TEÁOR, TESZOR, VTSZ, NINCS (NINCS esetén a kiírás a számlán nem jelenik meg)
Besorolás kód: A törzsbe csak azokat a kódokat célszerű felvenni, amelyek alá besorolhatók a felhasználó által beszerzett és értékesített termékek, szolgáltatások.
Besorolás megnevezése: A nomenklatúra szerinti értelemszerűen rövidített név
Minősités: itt lehet jelölni, hogy az adott besoroláshoz tartozó cikkek, szolgáltatás, termék, vagy egyéb (pl.: adó) kategóriába tartoznak-e. Ennek használata nem kötelező, de amennyiben jelölésre kerül valamelyik minősités, akkor az online adatszolgáltatás köteles számlák esetében ez az adat is bekerül a generált xml fájlba.
Távolról is végezhető: 2021.01.01-től ezt a mezőt kell jelölni az online számla adatszolgáltatás alól mentesülő néhány eset kezelésére. Ezekre a szolgáltatásokra létre kell hozni egy külön besorolást, amiben itt lehet jelölni, hogy ezek majd kimaradjanak az adatszolgáltatás alól. Ide tartozik azon termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás, melynek teljesítési helye a Közösség másik tagállama, és amely termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás tekintetében az adóalany adófizetési kötelezettségének az Art. távolról is nyújtható szolgáltatásokat nyújtó adózókra vonatkozó különös szabályai szerint tesz eleget. Kapcsolódóan az MA42 Működési paraméterek Anyag és áruforgalom modulnál a 10040-es paramétert Igen-re kell állítani, ha az előbb említett különös szabályok szerint adózik a saját vállalat.
Csoportosítási jel: Ez a mező egyéb csoportosítási lehetőségeket biztosít, mind szám vagy betű meghivatkozással.
Jövedéki nyilvántartásra kötelezett: Itt kell jelölni, ha az adott besorolás alá tartozó termékekről jövedéki adatszolgáltatásra kötelezett a cég.
Belföldi bejövő/kimenő alap: ÁFA törzsből kiválasztott alap kód
Belföldi bejövő/kimenő ÁFA: Kiválasztott alap kód alapján behozott ÁFA kód
Export bejövő/kimenő alap: ÁFA törzsből kiválasztott alap kód
Export bejövő/kimenő ÁFA: Kiválasztott alap kód alapján behozott ÁFA kód
Közösségi bejövő/kimenő alap: ÁFA törzsből kiválasztott alap kód
Közösségi bejövő/kimenő ÁFA: Kiválasztott alap kód alapján behozott ÁFA kód
A két mező megadása a törvényi változások miatti átállást biztosítja. Az egyes mező a korábban alkalmazott (megszűnő), a második mező a későbbiekben érvényes (belépő) ÁFA kódok megadására szolgál. A számlakészítés aszerint használja az egyik-vagy a másik ÁFA kódot, hogy a számlában mi a teljesítés időpontja. Ennek érvényesítéséhez az ÁFA törzsben be kell állítani a kódok érvényességi dátumát a törvényi előírások figyelembevételével. (lásd. 2006. január 1-től 25 %-ról 20 %-ra módosuló ÁFA kódok)
Megjegyzés: Amennyiben egy besorolási kódhoz - a rendelet szerint - több ÁFA % is tartozhat, ugyanazon besorolási kódot többször is fel kell venni a törzsbe. A megjegyzés mezőben utalhatunk arra, hogy az egyik besorolás tartalmaz ÁFA-t a másik pedig pl. adómentes.
Az Intrastat fülön van lehetőség az adott kombinált nómenklaturához tartozó kiegészítő mértékegység meghatározására. Amennyiben vannak olyan termékek a cikktörzsünkben, amelyek nem tartoznak az Intrastat körébe, úgy azokra külön termékbesorolást kell létrehoznunk és itt jelölnünk kell az Intrastatból kihagy mezőben ennek a tényét. Az Intrastat kitöltési útmutatójának C mellékletében felsorolt termékkódok esetében nem kötelező a Nettó tömeg megadása, ilyenkor jelöljük, hogy az Intrastat súly megadása kihagyható-e.