AS109. Terméktörzs bevitele, módosítása
A raktárkészletet képező, valamint a számlázandó termékek azonosítását szolgáló törzsadat.
A rátekintő képernyőn láthatóak a berögzített termékek. Ezekben történő keresést segítik elő az adott készletfajta, a főcsoport és csoport szűrések. A termékeket megjelölhetjük egy betűvel vagy számmal és az alap csoportbesorolástól függetlenül is tudjuk más csoportosításban keresni. Szűrhetünk a termékkód és terméknévre, méret és minőség mezőkre. Azok a termékek amelyek a munkánk folyamán már nem használható termékkóddá válnak és csak zavart okoznak az élő termékkódok között, inaktívvá tehetőek és ekkor nem jelennek meg az aktív terméklistába. A termékrátekintőn látható a termék készletfajta besorolása, főcsoport és csoport kódja, a termékkód a megnevezés, méret minőség az elsődleges mennyiségi egysége amin a készletben nyilvántartjuk, a strukturáltsága azaz a termék elemi vagy strukturált és a Fő ami azt jelenti, hogy a strukturáltságon belül a termék minősítése Főtermék, azaz a termék az alábontásban önmaga is kell, hogy szerepeljen.
Új bevitel esetén meg kell adni:
Termék besorolás: A besorolás jellegét és kódját kell megadni a termék besorolás törzsből történő választással.
Csoport kód: A termék készletfajta, főcsoport, csoport törzs alá történő besorolását biztosítja.
Cikkszám: karakteres 20 hosszú mező. Kitöltése kötelező. Ez azonosítja a terméket. A kód egyedi.
Cikkszám2: a termék második azonosítója, mely más termékazonosítást tesz lehetővé, de ennek is egyedinek kell lennie.
Vonalkód: a vonalkód olvasáshoz azonosítja a terméket, csak egyedi lehet.
Mg. jelleg: mezőgazdasági felvásárlási tevékenység esetén minősíti a terméket aszerint, hogy növényi vagy állati eredetű:
Mg ford. ÁFA: Az áfatörvényben meghatározott mezőgazdasági termékeknél a fordított adózás itt állítható be Igenre.
Megnevezés: termék azonosítását megnevezéssel biztosító mező.
Mennyiségi egység: A termékre jellemző, nyilvántartást szolgáló mennyiségi egység.
Inaktív: lehetőség egy már nem használt cikk inaktívvá tételére, ebben az állapotban nem lesz kiválasztható készletmozgás rögzítésekor és az aktív és inaktív cikkek elkülöníthetőek a rátekintő képernyőn.
Főtermék:Ha a termék strukturált és az alábontásnak tartalmaznia kell magát a terméket is 1 vagy több darabját akkor kell a főtermék beállítás.
A törölhető-e éves törlésnél: mező „I” érték esetén a törzsadat karbantartást segíti azzal, hogy éves zárás nyitásnál, amennyiben a terméken nincs forgalmi adat a termékkód a törzsből törlődik.
Külön fülön szerepelnek:
Számlázáshoz fül adatok:
Partnerre kedvezmény tiltás
Termékhez kedvezmény tiltás
Maximum adható kedvezmény
Minimum árrés
Árbevétel módosító1: ÁFA törzsben szereplő árbevétel módosító kód, mely biztosítja az erre a termékre történő számlakészítéskor a tételsorhoz kapcsolható kedvezmény, vagy felár érvényesítését.
Árbevétel módosító2: lásd előző
A 2018.07.01-től érvénybe lépő, a kimenő számlákról NAV felé történő kötelező online adatszolgáltatás miatt kerültek a rendszerbe az alábbi mezők, hogy biztosíthassuk annak helyességét.
Termékdíj kötelezett termékeknél ki kell választani a legördülő mezőben, hogy Igen termékdíj kötelesek.
Termékáram mezőben meg kell határozni termékdíj köteles termékek esetén, hogy hova tartoznak. Ezt a legördülő mezőben megjelenő listából választhatjuk ki (akkumulátor, csomagolószer, egyéb kőolajtermék, stb…).
Jövedéki típus mezőben ki kell választani a listából, hogy az adott jövedéki termék mely típusba tartozik a megadottak közül (alkoholtermék, ásványolaj, dohánytermék).
Új közlekedési eszköznek minősülő termék esetén be kell pipálni ezt a mezőt. (Áfa tv. 89. § és 169. § o) esetén)
Közlekedési eszközfajta legördülő mezőből lehet választani, hogy milyen fajtához tartozik az adott termék (légi, szárazföldi, vízi) (Áfa tv. 89. § és 169. § o) esetén).
Készlet adatok fül:
Minőség: a termék minőségi jellemzője
Méret: termék méret adatai
Termék jellege: nyilvántartás jellege szerint az adott termék esetén egyedi „E” akkor minden egyes darab termékhez egyedi azonosítok tapadnak a forgalomban amikor a készletet be vagy kimozgatjuk vagy csoportos „C”
Jöv jel/Nemz kult jel/V.hull
Göngyöleg/termékkód
Struktúra: Strukturált termékhez alábontás tartozik amely tartalmazza, mely termékekből áll össze az adott termékkód. Ha a termék főterméknek van minősítve, az alábontásnak tartalmaznia kell a főtermék termékkódját is és a szükséges mennyiséget. De használható a gyártmány struktúra összeállítására.
Bonthatóság A termékkód amely két vagy több darabos kiszerezésben van, valamilyen oknál fogva szétbontásra kerül itt adható meg mely termékkódra mennyi darab.
Szállítás-csomagolással
Fuvar számítás
Jelentésekhez leírás:
Bárca kód: veszélyes áruk szállításához szükséges jelzéshez használatos kód.
Kockázatos: EKAER jelentéshez szükséges tájékoztató adat.
Szárm. orsz. jel: jövedéki termékek nyilvántartása esetén itt lehet megadni az adott termék származási országának betűjelét.
Törölhető: jelenleg nem kötődik hozzá semmilyen programfunkicó.
Kockázatos súlyhatár: EKAER jelentéshez szükséges tájékoztató adat.
A termékhez szabadon további szöveges információ kapcsolható
Könyv adatok:
Egyedi fejlesztésként került a rendszerbe a nyilvántartott könyvek adatainak megadására.
Termék idegen megnevezése: A mennyiségi egységtörzsnél leírtak szerint itt adható meg a termékek idegen neve a külföldi kétnyelvű számlakészítés érdekében. Amennyiben a
mennyiségi egységtörzsnél 1-es sorszám alatt angol neveket definiáltunk, itt is 1-es sorszám alatt kell a termékek angol nevét felvenni.
Helyettesítő termék: A termékekhez felvehetők azok a törzsben már szereplő termékek, melyek kielégítik a profilnak megfelelően a helyettesíthetőség kritériumát.
Minimum-maximum készletek: Megadható az adott termék esetében kívánatos minimum és maximum készlet mennyisége.
Mennyiségi átváltás: A termékek alap nyilvántartási mértékegységén kívül megadható egy második mennyiségi egység is, valamint az a szorzószám, mely biztosítja az alap
mennyiségi egységről a második mennyiségi egységre történő átváltás lehetőségét. A készlet és számlázási forgalom rögzítésekor eldönthető, hogy 1-es vagy 2-es mennyiségi egység
szerint keletkeztetjük a forgalmat. A program a megadott szorzó segítségével biztosítja a mennyiségek mennyiségi egységek szerinti átváltását ( 1-esről 2-esre, illetve 2-esről 1-esre).
Környezetvédelmi termékdíj: (súly/db-ra épülő) itt kapcsolható össze - a számlázásban történő áthárítás érdekében - az ÁFA törzsben megadott kód (950-998) kiválasztásával
a rendelet szerinti díjtétel és a termékhez kapcsolódó súly/db. Itt tudjuk megadni a termékdíj rendeletben meghatározott Csomagolószer katalógus (CSK), illetve Környezetvédelmi termékdíj (KT) kódjait.
Struktúra/bontás: Struktúra választása esetén megadható, hogy egy termék gyártásához milyen alapanyagokból mennyi szükséges.
Bontás választásával megadható, hogy egy nagyobb csomagolási egység szétbontásával mennyi más elemi egység pl. db keletkezhet.
Logisztika: a termék súly (nettó, bruttó), kiszerelés (szélesség, hosszúság, magasság) és csomagolás adatai állíthatók be.
Súly adatai: számlában az itt megadott adatok alapján kerül a termék súlya megjelenítésre
Kiszerelés adatai: egy termék hossz, szélesség, magasság adatai alapján kiszámolja a program, hogy tároláskor hány köbmétert vesz igénybe a tároló egységében. Kiszerelés jövedéki kimutatásban: ARJ menüpontban a program által generált jövedéki adatszolgáltatáshoz szükséges kiszerelés értékét lehet itt megadni.
Csomagolás adatai: adott termékhez itt adhatjuk meg, hogy egy csomagolásban, mekkora mennyiségben kerül értékesítésre.
Intrastat: Itt lehet megadni az Intrastat jelentésben szerepeltetni kívánt Mennyiséget kiegészítő mértékegységben. Az adott termék termékbesorolásánál lehet megadni, hogy mi ez a kiegészítő mennyiség.
Száll. katalógus: A termékhez rögtön hozzákapcsolható a beszállító és a beszerzési ár és az adott devizanem.
Csomagolás törzs:
Partnerenként meg lehet határozni, hogy egy adott termékhez milyen csomagolás tartozik.
Először ki kell választani a partnert, aztán a Csomagolás adatait kell értelemszerűen kitölteni. A gyűjtő csomagolásnál megadhatjuk, hogy az adott termékhez milyen gyűjtőcsomagolás tartozik és hogy hány csomagból áll egy gyűjtőcsomagolás.
Vevőkatalógus:
Itt van lehetőség arra, hogy a termékhez hozzárendeljük azt a termékkódot, amin a vevőnk tartja nyilván a saját készletgazdálkodási rendszerében. Az itt felvitt adat a kimenő számlán is meg fog jelenni, így a vevőnk a saját nyilvántartási rendszerében használt termékkódot is láthatja a számlán.
Készletfigyelés:
Az alábbi rátekintő képernyőn nyílik lehetőség adott termék pillanatnyi készlet állapotának megtekintésére.