AS114. Esemény és kontírozás törzs bevitele, módosítása

 A gazdasági eseményeket definiáló törzs, melyhez főkönyvi kontírozás kapcsolható.

 Az eseménytörzs rátekintő mutatja a számla és készletforgalom rögzítéséhez létrehozott események kódját, a bizonylat típusát, az esemény megnevezését, számlázási esemény esetén a főkönyvi napló számát, valamint, a tiltás jelet (használaton kívül helyezett események)..

Új bevitel esetén meg kell adni:

Esemény kódja:         3 pozíciós numerikus adat.
A kód készlet mozgás centrikus. Első számjegye meghatározza a gazdasági esemény készletre gyakorolt hatását:
            „1” esetén a növekedés
            ”2” esetén csökkenés
            „3” esetén növekedés stornó
            „4” esetén csökkenés stornó
            Második és harmadik számjegye az adott irányon belüli események elkülönítésére szolgál.

A mozgások 100-108-ig Kézi nyitó mozgások rögzíthetőek

A 109-es mozgás a Gépi nyitó.

Értelemszerűen az értékesítés készletcsökkenést eredményez, ezért az értékesítés számlaforgalmának létrehozásához is a számla bizonylatokhoz (SZ – számla és SH – előleg számla) 200-as típusú eseménykód kapcsolódik.

Létrehozni csak az alap (100-200-as) eseménykódokat kell, a stornó párok (300-400-as) automatikusan létrejönnek.

Bizonylattípus: Listából választható a bizonylati albumban definiált bizonylattípus

Megnevezés: Esemény neve

Naplókód: Kitöltése számlázás eseményeihez kötelező, (egyéb esetben nem), megadható naplókód 200-as típusú. Ezen a naplón adódnak fel a főkönyvi forgalomba a kimenő számla adatai.

Hivatkozott mozgás: (csak készlet-számlázás vagy rendelés - készlet-számla esetén)

Visszáru hivatkozás: A 200-as KE értékesítési eseményeknél, ha a számlából átakarjuk venni a jóváíró, az előző évi stornó és helyesbítő számlákat akkor itt meg kell adni azt 100-as KE eseménynek a kódját amivel a visszáru mozgás be kell, hogy kerüljön a készletbe.

2018.07.01-től megszűnik az eddig használatos, fent említett, kézzel rögzített jóváíró, előző/tárgyévi helyesbítő és sztornó számlák felvitelének lehetősége, innentől minden módosító okirat az eredeti bizonylat kiválasztásával történik. Ezért bármilyen számla készletből történő átvételéhez szükség van arra, hogy ez a mező a fent leírtak alapján töltve legyen.

Generálandó esemény: Amikor a bevételezés alapján kell az adott termékek összetételét tartalmazó struktúra bontásból anyagfelhasználást generálni, akkor ebben a mezőben kell megadni az anyagfelhasználás eseményének kódját.

St. számla átadása készletbe st. mozgás helyett: ha egy olyan számlát sztornózunk, ami készletet is kezel, akkor lehetőség van arra, hogy ne a 400-as KE-s bizonylat generálódjon erről a sztornózásról, hanem egy 100-as kódú KE-s bizonylat. Ehhez kell itt megadni azt a 100-as kódot, amivel szeretnénk a sztornózás esetén a készlet forgalmat generáltatni.

Sh típus: az előleg számlákat SH Bizonylattípussal jelöljük. Ezen belül lehetőség van valódi előleg számla készítésére, vagy foglalóként működő számla kiállítására. Az előleg számlát be lehet emelni egy végszámlába, a foglalót nem.

Tilt: I/N beállítással az esemény kód használat letiltható. (I) esetén a forgalom rögzítésekor a letiltott eseményt nem lehet kiválasztani.

 

Főkönyvi hivatkozás gomb használatával a főkönyvi hivatkozás rátekintő képernyő jelenik meg.

Új bevitel gomb esetén

Hivatkozás: listából kiválasztható betűhivatkozás (amelyre a kontírozás megadásakor hivatkozni fogunk)

Főkönyvi szám: a főkönyvi törzsből kiválasztott főkönyvi szám amelyet a betűhivatkozáshoz rendelünk.

A bevitel befejezése (OK) gomb visszavisz a főkönyvi hivatkozás rátekintő képernyőre, ahonnan kilépés gombbal visszamegyünk az eseménytörzs beviteli képernyőre.

Innen az OK gomb megnyomásával a Kontírozás rátekintő képernyő jelenik meg.

Új bevitel esetén:

Kontírozás minősítés: ki kell választani a lenyíló mező értékek közül az adott típust, amelyre vonatkozóan a kontírozást meg kívánjuk adni..

Kontírsor: az adott minősítéshez meg kell adni számla esetén hogy az adóalap vagy adó sor, készlet típusúaknál pedig, hogy hányadik kontírsor.

Kontírozás: az adott minősítésű kontírsorhoz tartozik és követel hivatkozásokat adunk meg listából kiválasztható betűk megadásával. (Egyéb helyeken - termékcsoport törzs, eseménykód törzs már korábban megadtuk az adott betűkhöz rendelt főkönyvi számokat)