BB101. Személyenkénti számfejtés

A számfejtés elvégzésére két mód áll rendelkezésre: személyenkénti és automatikus számfejtés. A napi munkák során általában először egy automatikus számfejtés végigfuttatása célszerű. Utána ugyanazon forgalmi területen az így elkészült számfejtések módosíthatóak. 

Bármelyik számfejtést üres forgalmi területen elindítva, a bérek, levonások megállapítása a kiválasztott dolgozó(k) következő adatai alapján készül el:

    - Ha nincsen bevitt előzetes időadat, az adott hónap munkanapjai (és fizetett ünnepek, ha van) a naptártörzs alapján, ha van, akkor azokkal az időelemekkel megadott bérek számfejtése

    - A jogviszony törzsben megadott bérelemek számfejtése: az előzőekben is előforduló elemek az ott megadott időértékkel, a többi a naptártörzs szerint. 

    - Az eltartottaknál megadott bérelemek számfejtése (családi pótlék, GYES, stb.)

    - A pénztártörzs alapján levonások (tagdíjak ) generálása

Minden olyan esetben alkalmazni kell a személyenkénti számfejtést, ha az aktuális hónapban nem rendszeres esemény történik, a számfejtendő bérjogcímek eseti elemeket is tartalmaznak (pl. betegszabadság, prémium, jutalom, stb.) Valamint csak e menüpontban kezdeményezhető számfejtés a kilépett dolgozók részére, illetve ha az automatikus számfejtés kell-e kérdésre a jogviszony törzsben NEM áll. 

Bekéri a forgalmi területet.

tn_bb101_mft.jpg (25998 bytes)

A forgalmi területen a számfejtés elindításakor a dolgozó kiválasztásához a nyilvántartási számot kell a bekérő mezőbe írni. Segíti a kiválasztást az F9-re nyíló törzs. A törzsállományon belül lehet nyilvántartási számra és névre keresni. A  funkcióbillentyűk segítségével névsorba rendezhetők a dolgozók.

tn_bb101_1.jpg (14244 bytes)

A számfejtés típusa kétféle lehet: normál vagy időközi számfejtést lehet végezni. Normál számfejtés esetén az SZJA előleg számítása az éves göngyölés alapján történik, a hónapszámot növeli 1-el és megadja az esedékes adójóváírást. Időközi számfejtés esetén az éppen számfejtett összeget az addigi összegekhez hozzáhalmozva számol SZJA előleget, de nem növeli a hónapszámot, és nem ad adójóváírást. A levonások között csak a kötelező illetve dokumentált levonások szerepelnek. Időközi számfejtés csak e menüpontban kezdeményezhető. Az automatikus számfejtés minden esetben normál típusú. Az időközi számfejtés használata csak indokolt esetben ajánlott! Időközit követhet időközi típusú számfejtés, normál számfejtés után viszont nem végezhető időközi számfejtés. A hónapzárás feltétele, hogy minden dolgozónak legyen normál típusú számfejtése. A számfejtendő dolgozó kiválasztása után megtörténik a bérek kiszámítása. Tételes felsorolás alapján ellenőrizhető, hogy milyen jogcímen hány forint kifizetése került előjegyzésre. Az ebben a hónapban aktuális plusz jogcímek itt CTRL-Home billentyűvel bevihetők, már számfejtett jogcímek törölhetők a CTRL-End billentyű segítségével.

tn_bb101_2.jpg (15399 bytes)

Ezeket a számfejtett jogcímeket a dolgozó jogviszony törzs juttatásai  alapján számolta a program. Amennyiben az aktuális hónapban ettől eltérő bérelemek számítása is szükséges, az ebben a hónapban aktuális plusz jogcímek itt CTRL-Home billentyűvel bevihetők, már számfejtett jogcímek törölhetők a CTRL-End billentyű segítségével., vagy egy sor kiválasztása után ENTER leütésével az értékeket módosíthatók. Pl. a ledolgozott napok száma nem 23, hanem csak 18, mert a dolgozó 5 napig szabadságon volt, akkor a 2001 jogcím időértékét kell módosítani. Ennek hatására a számolt összeg értékét a program automatikusan újraképezi, és új jogcímként kell adni a rendes szabadságra járó összeget, ahol az idő értéke 5 nap.  Az időadatok értéke 2 tizedes tört pontosságig adható meg, tekintet nélkül arra, hogy az egysége hónap, nap vagy óra. Így pl. a kieső idő megadása már perc pontossággal is elvégezhető. A kilépést az ESC billentyűvel kezdeményezhetjük. A kilépés azt jelenti, hogy a béreken már nem kívánunk többet változtatni. Ezek a bérek képezik a levonások alapját. Minden bérelem változás után a kötelező levonások újraszámítása automatikusan, kikerülhetetlen formában indul, és a rátekintő lista minden esetben az aktuális bérelemekhez tartozó levonásokat fogja mutatni. Szükség esetén ez a folyamat akárhányszor ismételhető, tehát amíg a számfejtés forgalmi területen van, addig a módosítási lehetőségek korlátlanok.

tn_bb101_3.jpg (12804 bytes)

A kötelező levonásokon változtatni nem lehet, de az általunk a levonás törzsbe beírt levonás jogcímek felülbírálhatók a kiírt levonási táblázat alapján. A már számolt levonások törölhetők, vagy plusz levonások adhatók a levonhatóság mértékén belül. A kötelező levonásokon túlmenően automatikusan képződik a természetbeni juttatások, valamint az olyan juttatás elemek, melyeket a dolgozó nem pénzben kap meg pl. élet- és nyugdíjbiztosítás, természetbeni munkabér értékének visszavonása. Ezek értéke sem módosítható, hiszen a számfejtett természetbeni juttatás fogalmak alapján a program számolja ki az értéket. Ha a személyenkénti számfejtés menüben kiválasztott forgalmi területen már vannak számfejtett adatok - pl. automatikus számfejtés eredményeképpen -, akkor ezek módosítására nyílik alkalom, (kiválasztott dolgozó adataival ENTER segítségével) új dolgozó számfejtése az CTRL-Home billentyűvel kezdeményezhető. A programban lehetőség van arra, hogy a kilépő ill. passzív táppénzen lévő dolgozó esetén lehet előre is számfejteni. Ennek feltétele, hogy a személyi törzsben ki legyen töltve a munkaviszony megszűnésének dátuma. A program ebben az esetben lép rá az időszak mezőre, ahová a dolgozó számára számfejtendő hónap számát kell beírni. A dolgozó járandóságai CTRL-Home segítségével vihetők fel. A dolgozó kilépésekor a következő számfejtési feladatokat kell ellátni: A személyi törzsben ki kell tölteni a munkaviszony megszűnésének dátumát. A dátumot figyelembe véve ők már nem kerülnek bele az automatikus számfejtésbe. Abban az esetben, ha a dolgozó hónap elején, vagy hónap közben lép ki készíthetünk számára előre számfejtést az előző hónap lezárása nélkül. Ennek előfeltétele, hogy a dolgozónak legyen előző havi számfejtése, és tárolt adatai. Számfejtés közben üzenetet kapunk, hogy a dolgozó már kilépett. Enter segítségével ezt az üzenetet elfogadjuk, majd beállíthatjuk az időszakot és a ledolgozott napok alapján elkészítjük a számfejtést. Kilépő dolgozó számfejtését mindig e sorrend alapján végezzük el, csak ilyen módon lesz korrekt a dolgozó számfejtése, az eü. hozzájárulás és a munkaügyi statisztikák (létszámadatok) tekintetében is.