Tartalomjegyzék     Általános dokumentáció

1. Bevezetés: Eszközök gazdálkodási programja

 

A MEGASTAR PLUS Kft. ESZKÖZGAZDÁLKODÁSI programcsomagja a számviteli törvény előírásainak megfelelően költségvetési szervezetek és gazdálkodó szervezetek részére biztosítja a befektetett eszközök analitikus és főkönyvi nyilvántartását és elszámolását.

Befektetett eszközként azokat az eszközöket kell nyilvántartani, ame­lyek a vállalkozási tevékenységet tartósan - egy éven túl - szolgálják. Ez azt jelenti, hogy a befektetett eszközöknél nincs értékhatár kategória, a használati idő dönti el, hogy a beszerzett (előállított) terméket a készletek (egy éven belül elhasználódó) vagy az eszközök (egy éven túl elhasználódó) között kezeljük.

A befektetett eszközök rendkívül sokfélék lehetnek, vállalkozásonként eltérően.

A befektetett eszközök csoportjába az immateriális javakat, a tárgyi eszközöket és a befektetett pénzügyi eszközöket kell besorolni.

Az immateriális javak közé azokat a nem anyagi eszközöket soroljuk, amelyek közvetlenül és tartósan szolgálják a vállalkozás tevékenységét. Az immateriális javak apportként, vásárlás útján vagy saját előállítással kerülhetnek be a nyilvántartásba.

A tárgyi eszközök azok a vállalkozási tevékenységet közvetlenül vagy közvetetten szolgáló, rendeltetésszerűen használatba vett (aktivált) tárgyiasult eszközök, amelyek a vállalkozási tevékenységet rendszeres használat mellett tartósan, legalább egy éven túl szolgálják és ez idő alatt általában fokozatosan veszítik el értéküket.
A befektetett pénzügyi eszközök között azokat az eszközöket kell kimutatni, amelyeket a vállalkozás olyan céllal fektetett be hosszú lejáratra (egy éven túl) más vállalkozásba, hogy ott tartós jövedelemre tegyen szert, vagy befolyásolási, irányítási, ellenőrzési lehetőséget érjen el, továbbá a tartósan lekötött bankbetéteket és befektetett pénzügyi eszközök értékhelyesbítését kell szerepeltetni.

A befektetett eszközöket a számviteli törvény az alábbi főbb csoportokra osztja:

Immateriális javak

Tárgyi eszközök

Befektetett pénzügyi eszközök, értékpapírok

Alapítás – átszervezés – aktivált értéke

Ingatlanok és kapcsolódó vagyoni értékű jogok

Tartós részesedés kapcsolt vállalkozásban

Kísérleti fejlesztés aktivált értéke

Műszaki berendezések, gépek, járművek

Tartósan adott kölcsön kapcsolt vállalkozásban

Vagyoni értékű jogok

Egyéb berendezések, gépek, járművek

Egyéb tartós részesedés

Üzleti vagy cégérték

Tenyészállatok

Tartósan adott kölcsön egyéb részesesdési viszonyban álló vállalkozásban

Szellemi termékek

Beruházások, felújítások

Egyéb tartósan adott kölcsön

Immateriális javakra adott előlegek

Beruházás

Tartós hitelviszonyt megtestesítő értékpapír

Immateriális javak értékhekhelyesbítése

Tárgyi eszközök értékhekhelyesbítése

Befektetett pénzügyi eszközök értékhekhelyesbítése

 

 

Részesedés kapcsolt vállalkozásban

 

 

Egyéb részesedés

 

 

Saját részvények, üzletrészek

 

 

Forgatási célú, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír

A számviteli politika keretében a vállalkozónak dönteni kell

- az eszközök értékelési módjának és az értékelési eljárások megválasztásáról;
- az amortizáció elszámolási módjának kiválasztásáról;
- a terven felüli amortizáció elszámolásáról;
- a 50 ezer forint alatti értékű tárgyi eszközök elszámolási módjának kiválasztásáról;
- az értékpapírok forgóeszközként, illetve pénzügyi befektetésként történő számbavételéről;

A fentieket a vállalkozás számlarendjében rögzíteni kell.

A befektetett eszközöket analitikusan nyilvántartani beszerzési illetve előállítási (közvetlen önköltségen) költségen kell. A mérlegben kimutatott érték, a beszerzési vagy előállítási költség (bruttó érték) és a számviteli törvény szerint elszámolt értékcsökkenés - a befek­tetett pénzügyi eszközöknél értékvesztés - különbözete a nettó érték.

Az immateriális javak és a tárgyi eszközök beszerzési vagy előállítási költségét azokra az évekre kell értékcsökkenési leírásként elszámolni, amelyekben ezeket az eszközöket előreláthatóan használni fogják.

A kisértékű - 50 ezer Ft egyedi érték alatti - de egy éven túl el­használódó tárgyi eszközöknél a gazdálkodás és az elszámolás egyszerűsítése miatt a gazdálkodó szervezetek használatba vételükkel azonnal elszámolhatják költségként.

A tárgyi eszközök után értékcsökkenést elszámolni csak a rendeltetésszerű használatbavétel, üzem behelyezés időpontjától kezdődően lehet. (Kivéve a rendkívüli értékcsökkenés elszámolásának eseteit. Eddig az időpontig a tárgyi eszköz beruházásnak minősül.

A Számviteli Törvény szerint nem számolható el terv szerinti értékcsökkenés

- a földterület,
- a telek,
- a telkesítés,
- az erdő,
- a képzőművészeti alkotás beszerzési ára után,
- az üzembe nem helyezett beruházásnál,
- és a már teljesen leírt immateriális javak és tárgyi eszközöknél.

A befektetett pénzügyi eszközök csoportjában értékcsökkenési leírás elszámolása nincs, azonban ezek a vagyonrészek is változtathatják az értéküket, és ha ez tartósan bekövetkezik és értékvesztést jelent, akkor értékvesztést kell elszámolni, ami biztosítja, hogy a mérlegben valós adatok szerepeljenek.
A Számviteli Törvény szerint az eszköz mérlegtételeket leltárral kell alátámasztani.

Az immateriális javakat a számviteli alapelvnek megfelelően értékben vezetett analitikus nyilvántartásokból kell a mérleg fordulónapja szerinti értéken a leltárba felvenni.

A tárgyi eszközök és a pénzügyi eszközök leltározása a mérleg forduló­napján a meglévő eszközök mennyiségi és értékben kimutatását jelenti.

Amennyiben az eszközök analitikus nyilvántartásának folyamatos, naprakész vezetésére a MEGASTAR PLUS eszközgazdálkodási rendszerét alkalmazzuk, az megfelel a leltárkészítés követelményeinek.

A rendszer kapcsolódik a főkönyvi könyvelési rendszerhez. Az eszközforgalom feldolgozása során a tételek kontírozása a törzsadatok segítségével automatikusan történik.

A programcsomag jelenlegi verziója az alábbi rendszermodulokat tartalmazza:

- eszköznyilvántartás
- értékcsökkenés elszámolása
- forgalmi könyvelés
- eszközgazdálkodás
- munkahelyi eszközök nyilvántartása
- leltározás