Tartalomjegyzék - Fogalomjegyzék - Általános dokumentáció

FH09. Pénztári nyitó pénzkészletek bevitele

Bár sorrendben csak a kilencedik menülépés, de idősorrendben mindig a legelső lépés a nyitó pénzkészletek - és induló bizonylatszámok - bevitele. Ezzel indul a feldolgozás, az egyes házipénztárak használata. Minden használt házipénztárnál szükséges a feldolgozás indításakor (év elején) az induló pénzkészletek és bizonylatszámok megadása. Csak egyszer kell, és egyszer lehet végrehajtani a nyitás lépését egy adott év, adott házipénztárára.

A nyitó pénzkészlet bevitele előtt - az FA103 menülépéssel - meg kell nyitni, ki kell jelölni a megfelelő pénztárnaplót, hogy az házipénztári napló legyen. A főkönyvi feldolgozásban lehet olyan pénztárnapló is, amely nem házipénztári napló. Az alábbi példán a 450-es napló a házipénztári napló. Ez egyúttal meghatározza, hogy erre a házipénztári naplóra új tételt csak a 450-es házipénztári forgalmi területre vihetünk be. A főkönyvben az FA31 menülépéssel nem lehet új tételeket bevinni, törölni. Ezen a naplón a könyvelésben csak a házipénztárból feladott tételek lehetnek.

Házipénztári napló meghatározása

A házipénztári napló megnyitása után lehetséges a nyitó pénzkészlet bevitele az FH09. menülépéssel. A menüfeladat két rátekintő és két beviteli képernyőből áll:

A házipénztári napló nyitás rátekintő képernyője a következő:

Nyitó pénzkészlethez napló megadása rátekintő képernyő

A házipénztári napló nyitás beviteli képernyője a következő:

Nyitó pénzkészlethez napló megadása beviteli képernyő

Naplókód: A naplókód a törzsből vett házipénztári napló kódja.
Napló név: A törzsből kiválasztott házipéntári napló megnevezése automatikusan kiíródik, itt már nem módosítható.
Nyitó/Záró dátum: Kezdő dátum megadása.
Automatikus feladás: Igen/Nem. Alapeset "I" esetén minden házipénztári bizonylat kijelölésre kerül a főkönyvi feladáshoz. "N" beállítás esetén a felhasználó választhatja ki, jelölheti be a feladásra szánt bizonylatokat.

Az OK gomb határásra további rátekintó, bevételi képernyő jelenik meg:

Nyitó pénzkészlet megadása rátekintő képernyő

A pénzkészlet, illetve a bizonylatszámok változása jól látható a pénztári nyitó pénzkészletek bevitelének rátekintő képernyőjén. Az egyes pénztár zárási műveletek mindig újabb és újabb sort generálnak. A zárási adatok gyors megtekintésére is használható ez a rátekintő kiíratás. Új devizakód nyitása később is elvégezhető. Korábban bevitt nyitó pénzkészlet nem módosítható, nem törölhető, ha már történt forgalom bevitele az adott naplóra. Amennyiben még nem történt könyvelés egy adott naplóra, az induló bizonylatszám és nyitó összeg törölhető.

A devizanemenkénti kezdő pénzkészlet és kezdő bizonylatszámok megadásának beviteli képernyője a következő:

Nyitó pénzkészlet megadása beviteli képernyő

Deviza: A deviza törzsből vett kód. A forintnak is szerepelnie kell a deviza törzsben.
Főkönyvi szám: A főkönyvi szám törzsből vett adat. Amennyiben a házipénztár napló tételének könyvelése egy - az FA103-as menülépésben megadott - főkönyvre történik, akkor itt nem kell főkönyvi számot megadni. Ekkor ez a deviza a naplónál megadott főkönyvre lesz könyvelve. Amennyiben devizanemenként más és más főkönyvre kérjük a könyvelést, akkor devizánként itt kell megadni a főkönyvi számokat. Az itt megadott főkönyvi számnak prioritása van az FA103-ban megadott főkönyvi szám felett.
Nyitó kiadási bizonylat száma - Nyitó bevételi bizonylat száma: Forgalmi területenként - pénztáronként - mód van egy-egy adott intervallumon belül "futtatni" a bizonylat sorszámát. (Ez hasonló lehetőség, mint a manuális házipénztár kezelésénél az előnyomott bizonylat tömb. Egy-egy meghatározott sorszámtól indul és a bizonylat tömbben lévő sorszámokat kell szigorú számadással kezelni.) Az (induló) sorszámok megadásával mód van a több házipénztár bizonylatszám intervallumát elkülöníteni, vagy gazdasági esemény, szervezet, stb. csoportosítást képezni, stb. Ha egy házipénztár van, akkor indulhatnak 1-1-től is a bizonylatszámok. A bizonylatszám megadásánál az induló bizonylatszám -1 sorszámot kell beírni. (Példánk esetében, ha a kezdő bizonylatszám sorszáma 1, akkor itt zérót kell beírni.)
Pénztári nyitó pénzkészlet: A házipénztári forgalom bevitelénél a befizetések és a kifizetések összegével az itt megadott összeget fogja a program tételenként módosítani. A nyitó pénzkészletnek meg kell egyeznie a megfelelő pénztár főkönyvi számla nyitó (év elején) vagy aktuális (év közben) összeggel. Ha a főkönyvi nyitót nem viszik be - ezt lehet év közben is könyvelni -, akkor a házipénztár számla összesen forgalom, egyenleg nem fog egyezni a házipénztári aktuális pénzkészlettel.